З 14 по 16 травня 2021 року, в рамках відзначення 150-річчя з дня народження Василя Стефаника, за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України спільно з Державним агентством України з питань мистецтв та мистецької освіти, відбувся мистецький проект присвячений 150-річчю відомого українського новеліста.
Під час цього проекту було проведено:
(Офіційний плакат «Василь Стефаник: мистецький проект до 150-річчя»)
14 травня 2021 року в Маріїнському парку, на сцені літнього театру «Мушля», відбувся театральний перформанс «Найліпше з мойого серця» підготовлений на основі новел та листів Василя Стефаника.
Сценічне дійство занурило глядачів у світ письменника через листи та новели, музику того краю, а також музичну класику кінця ХІХ – початку ХХ століття.
Це театралізоване дійство, де сучасники, відомі актори та автори, по-своєму трактують постать письменника, надали власні фарби у слова Василя Стефаника та занурили глядача у змальовані автором сцени тодішньої реальності.
Музика та слово.
Народне та класичне.
Все те, що живе як у самому авторі – так і у життєвих й літературних сюжетах.
Все те, що автор відпустив на волю зі свого серця.
Листи та новели читали: Оксана Забужко, Ірма Вітовська, Роман Ясіновський, Юрій Дяк
Музичний супровід: Оксана Нікітюк – соло, капела Сергія Охрімчука,
Струнний квартет у складі Віктора Іванова, Олександри Васильєвої, Катерини Супрун та Ольги Дріги
Режисерка-постановниця – Олена Савчук.
(Відео – Театральний перформанс «Найліпше з мойого серця»)
Також всі відвідувачі події змогли ознайомитись з виставковим проектом «СтефаникOnline», що представляє хронологічний погляд на життя та літературний доробок письменника, висвітлюючи історичний контекст зламу століть.
Форма виставки звертається до нашої теперішньої повсякденності: ключові епізоди біографії Василя Стефаника унаочненні за допомогою інтерфейсів відомих мобільних додатків.
Умовно долаючи історичну дистанцію, такий підхід запрошує подивитись на постать автора як на нашого сучасника, який активно реалізовував себе у вкрай турбулентні роки, проте ніколи не полишав своєї головної місії – боротьби за права пригноблених.
15 травня 2021 року в Довженко-Центрі пройшов показ фільму Леоніда Осики «Камінний хрест» (1968), що був створений на основі новел Василя Стефаника.
«Камінний хрест» – унікальна класика українського кінематографа. Стрічка, в якій до глядача промовляють потужна культурна й мистецька традиція, а також незабутні обличчя українського поетичного кіно – Іван Миколайчук, Костянтин Степанков, Василь Симчич, Антоніна Лефтій, Борислав Брондуков та інші.
Після перегляду фільму на глядачів чекала тематична дискусія за участі провідних експертів кіно, кінокритиків та режисерів, які розказали про історію створення та сприйняття картини через призму часу, а також поговорили про актуальність проблем піднятих у творах Василя Стефаника та їх інтерпретацію у фільмі Леоніда Осики.
Також протягом трьох днів — 14, 15 та 16 травня 2021 року відбувались тематичні дискусії «Поговоримо про Стефаника», які були присвячені життю, творчості та проблематиці творів Василя Стефаника. Участь у дискусіях взяли провідні літературознавці, критики та науковці, які висвітили постать письменника під новим кутом та зруйнували радянські штами і міфи про його «мужицькість», «селянськість» та «революційнсть».
21.10.2021
651
21.10.2021
1036