Позиція Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти та Міністерства культури та інформаційної політики України стосовно публічної дискусії щодо найменування закладу вищої спеціалізованої мистецької освіти Національна музична академія імені П.І. Чайковського.
Не заперечуючи необхідність подолання постколоніальних штампів і назрілість дискусії щодо перейменування провідного музичного закладу освіти країни, хотілося б наголосити насамперед на процедурних моментах.
В межах академічної автономії вищої освіти, визначеної законодавством, заклад освіти має право самостійно ініціювати зміну назви. Однак з огляду на те, що така ініціатива у випадку НМАУ зачіпає не лише сам заклад (чи його імідж), але й впливає на широке коло стейкхолдерів, зрештою, зважаючи на національний статус академії та контекст воєнного часу, ухваленню такого рішення мало б передувати широке громадське обговорення, винесення питання у простір публічного дискурсу, із залученням як фахової наукової спільноти, так і представників громадянського суспільства.
Інша річ, що рішення про перейменування ухвалюється засновником (засновниками) закладу вищої освіти або уповноваженими ним (ними) органом лише за поданням закладу вищої освіти, що своєї черги ґрунтується виключно на рішенні загальних зборів (конференції) трудового колективу як вищого колегіального органу громадського самоврядування закладу вищої освіти.
Таким чином ухвалення рішення вченою радою про необхідність чи ж навпаки недоцільність перейменування закладу вищої освіти є перевищенням повноважень самої вченої ради як колегіального органу управління та водночас порушенням процедурних норм, визначених законодавством.
Зрештою, ініціатива керівника щодо перейменування закладу освіти передбачає ознайомлення усіх учасників освітнього процесу як про сам намір, так і про його доцільність, переваги та недоліки такого рішення, що передбачає зворотний зв’язок у вигляді опитувань викладачів і студентів, внутрішніх обговорень в межах засідань органів громадського самоврядування, результати яких, до речі, є відкритою інформацією і можуть бути оприлюдненні на офіційному сайті закладу освіти.
Керівництвом НМАУ було відправлено лист-звернення від 16 червня 2022 року №320 на імʼя Президента України, Голови Верховної Ради України, Премʼєр-міністра України та Міністра культури та інформаційної політики України, в якому підписанти «Наглядова рада, Вчена рада та колектив НМАУ імені П.І. Чайковського звертається з проханням зберегти імʼя Чайковського – засновника Національної музичної академії України». Серед підписантів листа:
До листа не було додано протокольних та належним чином оприлюднених результатів розгляду цього питання ні на засіданнях Наглядової ради чи Вченої ради, конференції трудового колективу. Таким чином, лист не може вважатись репрезентативним та колективним зверненням закладу освіти.
Тільки за умов дотримання академічної автономії, партисипативності, законодавчих вимог та врахування думки всіх учасників освітнього процесу може бути ухвалене обґрунтоване та виважене рішення щодо ініціативи закладу освіти з перейменування чи його недоцільності. І лише на підставі поданих документів від закладу орган управління може ухвалити рішення щодо його перейменування.
16.06.2022
658
23.06.2022
538