Експозицію організувала агенція культурного менеджменту PORT. за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства закордонних справ України та Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти.
7 травня 2022 року в берлінському артцентрі Alte Münze стартує виставка «Захоплений будинок» (The Captured House). До неї увійдуть твори сучасних українських художників, які в режимі реального часу документують гуманітарну катастрофу в Україні, спричинену нападом росії, та спонукають міжнародну аудиторію до діалогу про Європу як про «наш спільний будинок».
«Коли у 2014 році з моєї квартири в Луганську вилетіли вікна внаслідок вибухової хвилі, все здавалося нереальним, сюрреалістичним, як у фільмі, — говорить Катя Тейлор, кураторка проєкту. — Сьогодні, вісім років потому, ми все ще не можемо повірити в те, що відбувається. Але тепер захопили не лише нашу “спальню та кухню”, а й увесь наш дім. Водночас війна в очах європейця існує на екрані телевізора, комп’ютера, смартфону. Ніби все це відбувається не з нами. Ніби ми дивимося блокбастер у кінотеатрі та можемо вийти із зали будь-якої миті. Але українці, які залишаються у Харкові, Маріуполі та інших місцях бойових дій, нікуди вийти не можуть. Завдання виставки “Захоплений будинок” — не лише поінформувати глядача, а занурити його в атмосферу, в якій сьогодні опинилися українці. Тільки так можна відчути, що відбувається насправді й чому цю війну потрібно негайно зупинити».
Виставка «Захоплений будинок» познайомить європейську аудиторію з творчістю Алевтини Кахідзе, Влади Ралко, Ігоря Гусєва, Антона Логова, Гамлета Зінківського, Kinder Album та інших сучасних українських художників. Після російського вторгнення 24 лютого 2022 року дехто з них залишився жити та працювати у зоні бойових дій — на Київщині, у Запоріжжі, Харкові, Херсоні та в інших регіонах.
В експозиції представлені картини, малюнки та фотографії, що є артхронікою війни в Україні. Так, ключовим образом твору «Колискова» харківської художниці Дар’ї Кольцової є керамічні «метричні книги смерті» у пам’ять про загиблих під час війни українців.
До виставки також долучився відомий український художник Тіберій Сільваші. У серії «Щоденник» митець фіксує зміни власного світосприйняття, що відбулися з початку російського вторгнення. «Тіло починає чути все, що відбувається навколо. Як звучить літак чи шелестить ракета. Починає фізично відчувати час і скільки його потрібно для тієї чи іншої дії. Для розрізнення вчора і сьогодні потрібно було шукати нові маркери. У словах, жестах, у їхній повторюваності. Це дає впевненість, що реальність не зникла», — зазначає Сільваші в анотації до своїх робіт.
Виставку доповнюють репортажні кадри воєнних реалій. Київський журналіст Андрій Баштовий сфотографував 75-річну харків’янку Ларису Олександрівну біля знищеного фасаду її будинку в мікрорайоні Павлове Поле. Фотокореспондент Євген Малолєтка представить серію про оборону Маріуполя воїнами ЗСУ. До проєкту також увійшли останні кадри Макса Левіна з евакуації Ірпеня. У березні фотограф трагічно загинув на Київщині від російської кулі.
«Захоплений будинок» експонуватиметься у Берліні до 15 травня 2022 року включно.
Найближчим часом виставку планують показати у Парижі, Римі та Амстердамі.
28.04.2022
770
03.05.2022
947